Çarşamba

Terk Eden Sevgiliyi Geri Döndürmek

Terk Eden Sevgiliyi Geri Döndürmek
Terk Eden Sevgiliyi Geri Döndürmek

Terk Eden Sevgiliyi Geri Döndürmek

Aslında terk eden sevgiliyi geri döndürmek için birkaç önemli ayrıntıyı bilmek yeterli; fakat maalesef birçok kişi bu ayrıntıları "yabana attığı" için eski sevgiliyi geri kazanma yollarını "es geçmiş" oluyor.


Senin amacının da, bu ayrıntıları öğrenmek ve yanlışsız bir şekilde terk eden sevgiliyi geri döndürmek olduğunu biliyorum; bu yüzden de yazı boyunca eski sevgilini geri kazanmanı sağlayacak taktikler aktaracağım. İşte o taktiklerden yapmaman gerekenler:


Terk Eden Sevgiliyi Geri Döndürmek İçin Bunları Yapma


1. Sakın ola ki seni terk edip yüz üstü bırakan sevgilinden intikam almak düşüncesiyle hareket ederek onu "kıskandırmak" için çabalama. Çünkü kıskandırma yolu, uzun vadede tehlikeli ve rizikolu bir yoldur.

Evet, ilk etapta sevgilinin "vay be, ben kıymetini bilemedim, hemen kaptılar" diyeceğini düşünebilirsin; ancak emin ol, terk eden sevgilin bu cümleyi sarf etmek yerine sana olan nefretini ifade eden cümlelere sarılacaktır. Bu durumun da terk eden sevgiliyi geri döndürmek için hiç mi hiç işe yaramayacağı kesin.

Ayrıca, terk eden sevgiliyi geri döndürmek için kıskandırma yolunu tercih etmenin bir başka dezavantajı daha var:

Kalbin hâlâ eski sevgilinde iken yeni birini dostlar pazarda görsün mantığı ile sevmeye çalışmak, bu yeni kişiyi bir piyon olarak kullanmak anlamına gelir ki bu durumun da pek etik olmadığı malum. Öyleyse terk eden sevgiliyi geri döndürmek için başvurabileceğin yollar listesinden çıkarmak zorundasın "kıskandırma" taktiğini.

2. Dostum, şayet terk eden sevgiliyi geri döndürmeyi hakikaten istiyorsan onu sık sık arayıp rahatsız etme.

Evet, ilişkilerin birçoğu "arkadaş kalalım bari" söylemiyle noktalanır. Halbuki "arkadaş kalma"nın beraberinde getirdiği en büyük tehlike, onu sürekli olarak özlemek ve arayıp sesini duyma ihtiyacı hissetmektir. Fakat bu ihtiyaç, eski sevgilinin kafasını dinleme ihtiyacına engel olur.

Çünkü o, ilişkiden aldığı yaraları tedavi etmek için bir kafa dinleme ve sağalma (iyileşme) sürecine gereksinim duyarken sen "zırt pırt arayarak" onun arkadaşlarına şöyle demesine sebep olabilirsin:

"Güya ayrıldık; ama bir türlü yakamdan düşmedi gitti."

Bu dert yanmalar, terk eden sevgiliyi geri döndürmeye değil, sonsuza dek kaybetmeye kapı aralayan tehlikeli cümlelerdendir. Öyleyse vakitli vakitsiz arayıp: "Bu gün işin var mı? Hafta sonu ne yapacaksın?" gibi cümleler kurma.

3. Zayıf olduğunu kanıtlayan cümleler kurmaktan vazgeç. Örneğin ayrıldıktan sonra: Sensiz olamıyorum. Sensiz olmaz, sensiz olmasın, sensiz olacaksa olmasın." deme.

Çünkü "sensiz olamıyorum" cümlesi bir bağımlılığın itirafıdır ve bu tür cümleler, ilişkinin normal seyri için romantik ve doğal olmasına rağmen, ayrılık sonrası için en tehlikeli cümlelerden biridir.

Evet, hiç kimse bağımlı kişilikleri sevmez. Velev ki bu kişi kendine bağımlı biri olsa bile. O halde karakterinin zayıf noktalarını gün yüzüne çıkaran tavır ve davranışlardan uzak durmalı ve güçsüz olduğunu açığa vuran cümlelerden vazgeçmelisin.

Şimdi de terk eden sevgiliyi geri döndürmek için neler yapman gerektiğine dair birkaç noktaya değinelim:

Terk Eden Sevgiliyi Geri Döndürmek İçin Şunları Yap


1. Sosyalleş. Evet, ayrılık sonrası kendi içine kapanıp kendi dünyana çekilmeyi ve acını tek başına yaşamayı düşünüyor olabilirsin; ancak bu düşüncenin birkaç yönden sağlıksız olduğunu bilmek zorundasın. Zira bu tavır, hem yukarıda sözünü ettiğim "güçsüzlük göstergesi" olması dolayısıyla, hem de bir kısır döngüye sebep olması dolayısıyla faydasız ve etkisiz olacaktır.

Bu yüzden, terk eden sevgiliyi geri döndürmek için ilkin sosyalleşmeli, ayrılığın ölü toprağını üzerinden atmalısın. Şairin ifadesiyle anlatacak olursak: "Sen ilk yazı önce kendinde oluştur ve sonra büyüt hiç solmayanı."

2. Seni mutlu edecek şeyler yap. Çünkü terk eden sevgiliyi geri döndürmek için en çok da yeniden mutlu olmaya gereksinim duyduğun bir dönemdesin. Mutlu olmanın, terk eden sevgiliyi geri döndürmeye en büyük katkısı, onun seni mutlu ve dolayısıyla güçlü görünce tekrar dönme olasılığını arttırması olacaktır.

Yani burada da birinci maddede dile getirdiğim "sosyalleşme" taktiği ile benzer bir taktik var. İşe, önce kendi mutluluğunla başlamalısın.

3. İhmal ettiğin şeyleri yap. Bu öneri de, diğer iki öneride olduğu gibi "kendine zaman ayırma" ve "kendini kayırma" anlamında oldukça etkili bir öneridir.

Birçok insan, sevgilisiyle birlikteyken, "sevgilim kırılır, hoş görmez, beni yadırgar" düşüncesiyle yapmak istediği birçok şeyi ihmal eder. Mesela, saçını boyamak istemesine karşın, sevgilisinin yadırgama olasılığını düşünerek bunu yapmaz.

İşte bu dönem, ihmal ettiğin şeyleri yapmanın tam zamanıdır. Çünkü az önce de belirttiğim gibi mutluluğa en çok muhtaç olduğun en netameli süreçten geçiyorsun.

Öyleyse, şimdiye dek ihmal ettiğin etkinliklere odaklanarak kendini biraz şımart.

4. Dostum, terk eden sevgiliyi geri döndürmek için şu fıkradan da bir ders çıkarabilirsin:

Hoca bir gün Konya'ya gider. Konya'da gezerken bir dilenciyle karşılaşır. Dilenci, Hoca'ya, bana para verin de size dua edeyim, der.

Hoca, kesesini açıp birkaç kuruş verir dilenciye ve ekler: Sakın bana dua etme.

Dilenci, neden diye sorunca Hoca cevabı yapıştırır:

"Ettiğin duadan bir hayır gelseydi bu halde olmazdın."

Bu fıkradaki ana fikrin terk eden sevgiliyi geri döndürmek ile ilişkisini kurmayı sana bırakıyorum.


5. Şu kitap (tıkla) "terk eden sevgiliyi geri döndürmek" için derli toplu fikirler barındırması yönüyle oldukça kullanışlı, tavsiye ederim.

Çok Önemli Not: Bahsettiğim kitabın ne kadar etkili olduğunu öğrenmek istersen şu sayfada (tıkla) bulunan garip ve enteresan okuyucu yorumlarını mutlaka okumalısın.


Anahtar kelimeler: eski sevgiliyi geri kazanma yolları, terk eden sevgiliyi geri döndürmek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder